neděle 15. března 2015

Mýdlový čistič (na nádobí, podlahu, digestoře...)

Zcela jednoduchý univerzální čistič. V jistých obměnách se s ním dá vyčistit opravdu lecos.

Co budeme potřebovat:
2 hrnky horké vody (500ml)
50g jemně nastrouhaného mýdla (nejlepší je olivové, ale lze použít i mýdlo na praní)
1 lžíce octa
1 rovná lžička práškové sody na praní (lze použít i jedlou)
4-5 kapek esenciálního oleje (prostě vůně, jakou máme rádi)

Postup:
Do vhodné nádoby si nastrouháme mýdlo, zalijeme hrnkem horké vody a mícháme, dokud se mýdlo nerozpustí. Pak tam vmícháme ocet, nakonec sodu a sem tam mícháme až do zchladnutí. Pak teprve přidáme esenciální olej (nechceme, aby se nám vůně vypařila). Nalijeme do sklenice a pak přidáme zbytek vody - vypláchneme tím vpodstatě tu nádobu, ve které jsme čistič připravovali. Nádobku uzařeme a protřepeme. Pokud po vychladnutí hmota příliš ztuhne, tak ji rozzředíme dolitím teplé vody podle potřeby.

Použití:

Jar na nádobí
Dá se použít jako "jar" na nádobí. Pokud budete mýt hodně mastné věci, je lepší přikápnout trošku skutečného jaru nabo přidat sodu. Samozřejmě je nádobí dobré po umytí opláchnout čistou vodou.

Mytí podlah a obkladů
Klasickým způsobem - prostě se přidá do kbelíku s vodou.

Mytí hodně zašlé špíny:
Máte hodně špinavou digestoř s nánosem mastné špíny? Zdědili jste formičky/formy na pečení a nevíte, jak je dobře vyčistit? Tak tohle je opravdu výborný způsob. Pokud je to možné, tak danou věc na chvíli namočte do roztoku vody a tohoto čističe. Pak si na nějaký talířek či misku nasypte trošku práškové sody a do toho si "namáčejte" kartáček či houbičku a jednoduše namočenou věc otírejte. Půjde to dolů skoro samo. Lze si také na talířek nalít trošku čističe a vedle nasypat soda a namočit kartáč/houbičku do čističe a pak do sody a umývat. Vyzkoušejte, co vám bude vyhovovat.

Sporák, včetně sklokeramické desky:
Na houbičku dejte trošku koncentrovaného čistícího prostředku a umyjte. Poté umyjte čistou vodou. Pokud je sporák znečistěn víc, přidejte trošku sody tak jako v postupu u zašlé špíny.

A dejte vědět, co vše se vám s tím podařilo, či nepodařilo vyčistit :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat