středa 9. dubna 2014

Barvení vajec přírodní cestou

Tak už se nám blíží Velikonoce a je čas obarvit vajíčka. Na trhu je spousta barviček, samolepek a prostě různých udělátek, pomocí kterých se dají ozdobit vajíčka. A co to jednou zkusit postaru? Tak jako za časů našich babiček (spíš prababiček :-) ). A nezapomeňte pak vajíčka pěkně natřít tukem, ať se hezky lesknou :-)

Žlutá barva:
KURKUMA
Rozmíchat 10g mleté kurkumy v půl litru vody a přibližně deset minut povařit. Pak přidat vejce a vařit dalších deset minut.

Modrá barva:
ČERNÝ BEZ
Půl litru šťávy z černého bezu a vody krátce povařit (přivézt k varu) a pak deset minut povařit vejce. Můžeme je samozřejmě ve vodě nechat do vychladnutí, pak bude barva intenzivnější.

Hnědá barva:
CIBULE
Slupky z cibulí (takže to hnědé!) vaříme cca půl hodiny ve vodě (dvě hrsti na litr vody), pak přecedíme a ve výluhu uvaříme vejce.

Oranžová barva:
MRKEV (karotka)
Přibližně půl kila mrkve najemno nastrouháme a 40 minut povaříme ve 2 litrech vody. Poté přecedíme a ve výluhu uvaříme vejce.

Fialová barva:
ČERVENÁ ŘEPA
250ml šťávy z červené řepy smícháme s půl litrem studené vody a trochou octa a přivedeme k varu. Přidáme vejce a vaříme deset minut. Taky lze povařit několik minut jen výluh a dát pak louhovat vejce už uvařená. Vejce se nechávají louhovat dle toho, jak chceme barvu intenzivní.

Zelená barva:
PETRŽELOVÁ NAŤ
Nasekat 50g petrželové natě a pak vařit 1 hodinu ve 2 litrech vody. Poté přecedit a ve výluhu buď uvařit (takže deset minut) vejce a nebo pouze nechat louhovat vejce již uvařená.

Žádné komentáře:

Okomentovat