středa 19. března 2014

Dortový korpus "bez sněhu"

Tento jednoduchý recept je určen pro všechny ty, co neradi dělají sníh z bílků a vyhýbají se tomu, kde můžou :-D

Výsledkem je piškotové těsto, které se dá použít i na roládu a nebo bublaninu, ale pak doporučuji vzít buď menší plech a nebo udělat minimálně o polovinu více těsta :-) Toto množství je určeno pro dortovou formu o průměru 28cm. Ale i pokud ho dáte do větší, nic se neděje. Stejně ho pak rozkrojíte a namažete i zevnitř, takže v konečném výsledku bude vyšší.

Je potřeba dodržet postup, takže ho budu tentokrát psát současně s ingrediencemi. Radím si vše předem navážit a připravit, včetně vymazané a vysypané formy, pak to jde jedna radost.

3 celá vejce
4 lžíce horké vody
Vejce klepneme do šlehací mísy, přidáme vodu a hned šleháme na nejvyšší stupeň přibližně jednu minutu, aby se vytvořila pěna.

Přidáme
150 g cukru
1 vanilkový cukr
a šleháme další 2 minuty na nejvyšší stupeň.

Navážíme (nejlépe předem)
100 g polohrubé mouky
1 PRDOPEČ (prášek do pečiva ;-) )
100 g škrobu (taky lze nasypat pudinkový prášek a škrobem dovážit, tím můžeme trošku měnit i chuť dortu! Jinak škrob dort nádherně odlehčí.)
a tyto suché ingredience smícháme dohromady. Lze samozřejmě přidat i kakao, pokud máte rádi. Polovinou této směsi posypeme (pocukrujeme) těsto ve šlehací míse a krátce na nejnižší stupeň zašleháme. Poté to posypeme zbytkem a opět krátce zašleháme na nejnižší stupeň.

Těsto rozetřeme do vymazané  a vysypané formy a vložíme do předem vyhřáté trouby na 175 - 200 stupňů Celsia (u plynové trouby je to stupeň 3 - 4 ) a pečeme 20 - 30 minut. Těsto zkoušíme špejlí - špejli zabodneme do středu a vytáhneme, pokud špejle zůstane suchá, je těsto hotové, pokud je olepená, tak ještě ne. Hlavně nepíchat příliš brzy, aby se těsto nesrazilo :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat